Понеділок, 27.01.2020, 21:23
Приветствую Вас Гість | Регистрация | Вход

Всеукраїнська студентська інтернет-конференція

Меню сайта
Форма входу
Друзі сайту
Статистика

Пантелик А., ЛІДЕР ТА КЕРІВНИК. ЧИ ОДНА ЦЕ ОСОБА? - Форум

[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Форум » Матеріали конференції 25.04.2012 » Менеджмент та маркетинг як фактори розвитку підприємницької діяльності » Пантелик А., ЛІДЕР ТА КЕРІВНИК. ЧИ ОДНА ЦЕ ОСОБА?
Пантелик А., ЛІДЕР ТА КЕРІВНИК. ЧИ ОДНА ЦЕ ОСОБА?
conf-cvДата: Пятниця, 04.05.2012, 11:50 | Повідомлення # 1
Admin
Група: Адміністратори
Повідомлень: 1656
Нагороди: 5
Репутація: 8
Статус: Offline

Аліна Пантелик
Наук. кер. – Стахова Н. П.
Чернівецький торговельно-економічний інститут КНТЕУ,
м. Чернівці
ЛІДЕР ТА КЕРІВНИК. ЧИ ОДНА ЦЕ ОСОБА?В сучасних умовах люди не помічають великої різниці між поняттями «лідер» та «керівник». Проте ще з часів зародження менеджменту між науковцями є суперечка щодо цих двох понять.
Досліджували дану тему такі науковці як Р. Блейк та Д. Моутон, М. Виноградський, В. Гладунський, А. Гончаров, О. Донченко, О.Є. Кузьмін, К. Левін, Д. Макгрегора, В. Терещенко.
Мета роботи полягає в розкритті двох, здавалось би, тотожних понять та в розгляді відмінних та спільних рис.
Для того, щоб порівняти два поняття перш за все необхідно розібратись що кожне з них являє собою.
Керівник — високоосвічений спеціаліст з великим досвідом, постійно підвищує свій професійний і науковий рівень, а лідер здебільшого не намагається зберегти систему, меншою мірою, ніж керівник, спирається на загальноприйняті управлінські методи, може нехтувати правилами управлінської ієрархії [].
Якості, які повинні бути притаманні кожному керівникові:
- компетентність (кожен керівник має знати, як виконувати свою роботу на високому професійному рівні);
- висока відповідальність, особиста гідність;
- відчуття нового та вміння йти на розумний ризик, творчо розв´язувати проблеми, сміливість у прийнятті рішень;
- гнучкість, розуміння ситуації, гостре сприйняття нових потреб, відчуття часу, подій;
- висока працездатність, постійне прагнення бути кращим і робити все якнайдосконаліше;
- комунікабельність, здатність установлювати контакти;
- увага до підлеглих [].
Лідер – це член групи, всі учасники якої визнають його авторитет, покладаються на нього у прийнятті найбільш серйозних рішень і вирішенні ключових проблем[]. Основні особисті риси:
- впевненість у собі;
- енергійність;
- творчий підхід до справ;
- здатність розуміти і впливати на людей;
- управлінські здібності;
- чесність;
- емоційна стійкість [].
Тільки з «сухої» теорії можна зробити висновок, що, як правило, це дві різні особи. Тому в науці прийнято називати керівника, тобто ту людину, яка обіймає посаду – формальним лідером, а людину, яка «тягне» за собою колектив і виконує завдання з блискавичною швидкістю і якістю – неформальним лідером.
Виділяють такі розбіжності між лідером і керівником:
- керівник звичайно призначається офіційно, а лідер висувається стихійно;
- керівникові надаються законом певні права й обов’язки, а лідер може їх не мати;
- керівник наділений певною системою офіційно встановлених санкцій, використовуючи які він може впливати на підлеглих, а лідеру ці санкції не надані;
- керівник представляє свою групу в зовнішній сфері стосунків, а лідер у сфері своєї активності обмежений в основному внутрішньо-груповими стосунками;
- керівник, на відміну від лідера, несе відповідальність перед законом за стан справ у групі;
- висунення лідера в більшій мірі залежить від настрою групи, в той час як керівництво – явище стабільне;
- сфері дій лідера – в основному мала група; поле діяльності керівника ширше, оскільки він представляє трудовий колектив в більш широкій соціальній системі [].
Звичайно, в ідеалі було б, щоб керівник і лідер, формальний і неформальний лідер була одна і та ж особа. Тоді підприємство працювало ефективніше, прибутковіше і колектив був би більш згуртований, люди задоволені своєю роботою та розуміють, що від їхньої роботи компанія получає кращі прибутки.
Проте так буває далеко не завжди. Здебільшого лідер та керівник – це дві різні сильні характером особи. Звичайно керівник в цьому випадку стоїть на кращих позиціях, адже в нього ще й відповідна посада, але за лідером тянеться колектив. Що ж робити?
Вихід з цієї ситуації звичайно є, але для цього потрібно порозумітись двом висококваліфікованим фахівцям. Якщо вони зуміють направити роботу в правильне русло, то тоді ефект буде ще більше ніж в першій ситуації.
Отже, можна зробити висновок, що керівник і лідер – це не завжди одна особа. Тому, коли на підприємстві відбувається така ситуація страждає і саме підприємство і колектив. Проте жоден керівник не міг би функціонувати без лідерських якостей.
Список використаних джерел:
1. Менеджмент: навч. пос. [Текст] / Дідковська Л.Г., П.Г.Гордієнко. – К.: Алерта, КНТ, 2007. – 516 с.
2. Менеджмент: теорія та практика. Підручник [Текст] / Пушкар Р.М., Тарнавська Н.П.– 2-ге вид., перероб і доп. – Тернопіль: Карт-бланш, 2003. – 490 с.
3. Керівництво організацією: навч. посібник [Текст] / О.Є. Кузьмін, Н.Т. Мала, О.Г. Мельник, І.С. Процик. – Львів: Вид-во Нац. ун-ту “Львівська політехніка”, 2008. -50с.

 
Форум » Матеріали конференції 25.04.2012 » Менеджмент та маркетинг як фактори розвитку підприємницької діяльності » Пантелик А., ЛІДЕР ТА КЕРІВНИК. ЧИ ОДНА ЦЕ ОСОБА?
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Пошук: