Понеділок, 25.06.2018, 21:51
Приветствую Вас Гість | Регистрация | Вход

Всеукраїнська студентська інтернет-конференція

Меню сайта
Форма входу
Друзі сайту
Статистика

Сенюк Д., Никифорук Ю., Організація робочого місця менеджера - Форум

[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Форум » Матеріали конференції 23.11.2012 » Менеджмент та маркетинг як фактори розвитку підприємницької діяльності » Сенюк Д., Никифорук Ю., Організація робочого місця менеджера
Сенюк Д., Никифорук Ю., Організація робочого місця менеджера
conf-cvДата: Неділя, 25.11.2012, 19:23 | Повідомлення # 1
Admin
Група: Адміністратори
Повідомлень: 1656
Нагороди: 5
Репутація: 8
Статус: Offline

Сенюк Дмитро, Никифорук Юрій,4 курс,
спец. «Менеджмент готельного, курортного і туристичного сервісу», д.ф.н.,
Наук. Кер. Кучер Д.Б. ,
Чернівецький торговельно-економічний інститут КНТЕУ,
м. ЧернівціОрганізація робочого місця менеджераНаукова новизна статті полягає у формуванні нового складу мислення з питань функціонування та удосконалення робочого місця менеджера, у розробці моделі для розрахунку оптимальних витрат на створення та реорганізацію робочих місць, у вияві сутності методичних положень щодо організації робочих місць менеджера та інформаційно-обчислювальних систем підприємств, які включають методики організації робочого місця менеджера та обслуговування інформаційних потоків, в удосконаленні розрахунків ефективності робочого місця менеджера.
Актуальність теми полягає в тому, що робоче місце менеджера відіграє важливу роль в економіці як підприємства так і його структурних підрозділів. Оскільки менеджер належить до провідної ланки системи управління, він вибирає оптимальні варіанти управлінських рішень і організує їх виконання. Саме правильна та своєчасна організація робочих місць менеджера та будь-якого керівника створює необхідні умови для високопродуктивної праці, яка позначається на прибутковості та ефективності підприємства в цілому .
Метою даної наукової статті є дослідження, аналіз та визначення найоптимальніших та найефективніших умов які необхідні для організації робочого місця менеджера таким чином, щоб діяльність керівника була високопродуктивною та сприяла збереженню здоров`я та психологічної стійкості управлінця.
Об’єкт дослідження: суть, значення та сучасні підходи щодо організації робочого місця менеджера.
Предмет дослідження: технології організації робочого місця менеджера.
Питанням організації робочого місця менеджера як організатора роботи досліджували такі вчені, як Балабанова Л. В., Сардак О. В., Виноградський М. Д., Виноградська А. М., Шканова О. М., Чайка Г.Л., Поршнева А.Г., Крушельницька О.В. Мельничук Д.П., Скібіцька Л.І. та ін.
Робоче місце менеджера — це просторова зона, яка забезпечена необхідними матеріальними засобами, технікою та певним чином організована, у якій здійснюється трудова діяльність менеджера (тобто, це місце, де виконується робота менеджера).
Організація робочого місця менеджера - це сукупність заходів щодо устаткування робочого місця засобами і знаряддями праці та їх розміщення у визначеному порядку.
Від того, яким чином організоване робоче місце, багато в чому залежить ефективність праці менеджерів усіх категорій незалежно від тієї посади, яку вони займають. Завдання раціональної організації робочих місць менеджерів включає в себе не тільки устаткування його усім необхідним відповідно до змісту та характеру роботи, яка ним виконується, але й раціональне його розміщення, створення комфортних умов праці.
Нині організація та обладнання робочих місць працівників апарату управління, створення відповідних умов для їх праці набувають дедалі більшого значення. З кожним роком збільшується обсяг оброблювальної інформації, все більше застосовуються засоби механізації та автоматизації робіт, техніка стає більш складна, виникають нові професії тощо. Все це потребує певної організації робочих місць, їх планування, устаткування, створення оптимальних умов для праці.
Одним з важливих питань організації робочих місць є раціональне їх планування. Під плануванням робочого місця мається на увазі раціональне просторове розміщення всіх матеріальних елементів виробництва: устаткування, технологічного й організаційного оснащення, що забезпечують ощадливе використання виробничої площі, високопродуктивну і безпечну працю робітника.
Розрізняють зовнішнє і внутрішнє планування робочих місць.
Внутрішнє планування розподіляється на дві зони: зону праці (безпосередньо робоче місце) і зону підходу (стелажі, шухляди, шафи тощо).
Зовнішнє планування - розміщення робочого місця відносно інших робочих місць - визначається характером і кількістю його оснащення, характером виконуваних робіт. Крім того, до комплектації робочого місця входять предмети догляду за ним, засоби індивідуального захисту. Таким чином, організація робочого місця - це створення певного комплексу організаційно-технічних умов для високопродуктивної та безпечної праці з урахуванням його місця в технологічному процесі, виконання умов планування і оснащення всіма необхідними засобами і предметами праці відповідно до проекту організації робочих місць і трудового процесу.
Найкращий варіант організації робочого місця, може бути визначений лише за умови детального аналізу тієї роботи, яка виконується менеджером.
Праця менеджера - це не лише суто розумова діяльність. У процесі виконання своєї роботи керівник працює на комп'ютері, користується телефоном, модемом, технікою для множення документів і т. п. Його праця - це безліч різних рухів, простих та складних, таких, які виконуються лише один раз, та таких, які повторюються багато разів, які потребують уваги або виконуються автоматично.
Розглядаючи загальні питання організації праці керівника необхідно передусім звернути увагу на те, наскільки робоче місце відповідає основним вимогам, яким чином воно устатковане.[1,c.136]. Організація робочого місця менеджера передбачає: упорядкування і планування приміщення, у якому воно знаходиться; вибір і обладнання робочого місця засобами і предметами праці, розміщення предметів праці на робочому місці у певному порядку.
Робоче місце менеджера має відповідати певним вимогам: площа робочого місця повинна відповідати санітарним нормам; меблі в кабінеті або іншому службовому приміщенні слід розміщувати з урахуванням взаємозв'язків менеджера з підлеглими та послідовності робіт, що виконуються; меблі, обладнання робочого місця, кількість і номенклатура знарядь праці повинні відповідати змісту і особливостям виконуваної роботи.[2,c.150]. При плануванні робочої зони менеджера можна використати такі рекомендації: письмовий стіл слід розташовувати перпендикулярно до вікна; вхідні двері повинні бути в полі зору менеджера; бажано, щоб вікно було зліва; письмовий стіл і крісла повинні бути віддалені від джерела тепла; меблі, як правило, за спиною керівника не розміщують, але винятком можуть бути екран, демонстраційна дошка та ін.; якщо в одному кабінеті два робочих місця,то прохід між ними повинен бути не менше 100 – 120 см; якщо відчинені одна шафа, тумба, бокс чи ящик стола, вони не повинні перешкоджати доступу до інших шаф, боксів; робоче крісло, письмовий стіл і стіл-приставку слід розмістити так, щоб не встаючи можна булодістати якомога більшепредметів. У зоні нарад розміщують стіл для нарад із стільцями (кріслами) і крісло для головуючого. Залежно від площі кабінету і чисельності працівників, які звичайно беруть участь у нарадах, ця зона може бути організована самостійно або суміщена з основною робочою зоною. В останньому випадку стіл для нарад розміщують перпендикулярно до письмового стола керівника. Кількість крісел за таким столом не повинна перевищувати 4-5 з кожного боку. Зону відпочинку обладнують журнальним столиком, кріслами для відпочинку, джерелами локального освітлення, телевізором, її розташовують, як правило, в тій частині кабінету, яка протилежна робочій зоні. Планування і естетичне оформлення кабінету здійснюється відповідно до вимог естетичної єдності обладнання, колірного оформлення і відповідного реквізиту. Оформлення повинно відповідати смаку володаря кабінету.
Правильна організація робочого місця дає змогу менеджеру: раціонально, з найменшими витратами праці виконувати свої функції; ефективно спілкуватися з підлеглими та іншими працівниками; підтримувати високу працездатність і робочий настрій.[3,c.98]. Для поліпшення умов праці та підвищення працездатності фахівців необхідно наступне: обладнати приміщення системами кондиціонування та зволоження повітря для створення сприятливих кліматичних умов праці; встановити в кожному кабінеті з ПК вогнегасник і аптечку; замінювати лампи яскравого помаранчевого кольору на нові. Це дозволить знизити навантаження на зір і підвищити рівень освітленості приміщення. Також необхідно встановити на робочих столах менеджерів світильники з можливістю їх переміщення відповідно з індивідуальними особливостями працівника. Такі світильники дозволять полегшити роботу з документами. Крім того необхідно проводити в приміщеннях щоденне вологе прибирання. Чистити вікна і лампи в приміщеннях не рідше двох разів на рік, що дозволить збільшити рівень освітленості кабінету. Замінити старі телефонні станції без тонального набору на нові з тональним набором. Це допоможе скоротити час на набір міжміських номерів; замінити старі ПК на нові з РК монітором. Це знизить навантаження на зір людини, зменшить його стомлюваність, а також допоможе позбутися від шуму вентиляторів. Замінити звичайні письмові столи, на яких є ПК, на спеціальних комп'ютерні столи. Це дозволить створити зручну позу фахівця при роботі з ПК. Замінити звичайні жорсткі нерегульовані стільці зі спинкою на підйомно-поворотні і регульовані по висоті і кутам нахилу сидіння і спинки стільці. Це допоможе знизити стомлюваність менеджерів.[4,с.328].
На нашу думку, проблема організації робочого місця менеджера в сучасних умовах, полягає в тому, що не акцентується увага саме на раціональності, безпеці та комфортності робочого місця менеджера, що негативно впливає як, в першу чергу, на здоров'я так і на продуктивність праці.
Пропозиції щодо найефективнішої організації робочих місць, такі:
-можна провести опитування, щодо організації робочого місця і вияснити, що саме забезпечувало кращий комфорт і організацію праці в певних умовах;
- створення автоматизованих робочих місць (АРМ) менеджера;
-раціоналізація режиму праці менеджера;
- впровадження принципів «Зеленого офісу» дозволить зменшити шкідливі впливи на робоче середовище та довкілля, більш ефективно використовувати ресурси та заощаджувати кошти;
- також необхідно забезпечувати хорошу шумоізоляцію та належне освітлення робочого місця;
- оформлення та обладнання приміщення повинно відповідати умовам та безпеці праці;
- на робочому місці повинно знаходитись все, що необхідно при виконанні робочих зобов'язань, а робоча зона повинна сприяти полегшенню та покращенню праці, а не створенню перешкод.
Отже, для ефективного функціонування сучасного підприємництва, заснованого на застосуванні складної техніки і технології, що характеризується великою кількістю внутрішньовиробничих зв'язків, необхідна чітка організація робочого місця менеджера. Дуже важливо раціонально, точно організувати робоче місце, гармонійно пов’язати всі елементи організації, тобто планування, оснащення, обслуговування і звичайно надати менеджеру сприятливі і комфортні умови для ефективного здійснення трудового процесу з максимально високою продуктивністю праці.
Список використаних джерел:
1. Гріфін Р Основи менеджменту: Підручник.[Текст] /Гріфін Р, Яцура В.- Львів: Бак, 2001– 624с.
2. Танаєв В. І. Практична психологія менеджменту: Як зробити кар'єру. Як будувати організацію : Науково практичний посібник [Текст] /. В.І. Танаєв. – К.: Україна, 2009. - 399с
3. Ладанов Й. Д. Практический менеджмент : Навч. Посібник.[Текст] / Й.Д. Ладанов. - М.,.2006 - .491.с.
4. Мазакарі А.А. Менеджмент і практика:Навч. Посібник .[Текст] /Мазакарі А.А., Г.Є. Мошек, Л.А.Гомба, І.К. Погодаєв, Ю.В.- К: Атіко , 2007 - 548с.
 
Форум » Матеріали конференції 23.11.2012 » Менеджмент та маркетинг як фактори розвитку підприємницької діяльності » Сенюк Д., Никифорук Ю., Організація робочого місця менеджера
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Пошук: