Понеділок, 02.12.2024, 18:19
Приветствую Вас Гість | Регистрация | Вход

Всеукраїнська студентська інтернет-конференція

Меню сайта
Форма входу
Друзі сайту
Статистика

Козоріз А., СПЕЦИФІКА ТА ТЕНДЕНЦІЇ РОЗВИТКУ СПИРТОВОЇ ... - Форум

[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Козоріз А., СПЕЦИФІКА ТА ТЕНДЕНЦІЇ РОЗВИТКУ СПИРТОВОЇ ...
conf-cvДата: Середа, 15.12.2010, 17:59 | Повідомлення # 1
Admin
Група: Адміністратори
Повідомлень: 1656
Нагороди: 5
Репутація: 8
Статус: Offline

Аліна Козоріз


наук. кер. - доц. Шаля О.Г.
Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ,
м. Вінниця


СПЕЦИФІКА ТА ТЕНДЕНЦІЇ РОЗВИТКУ СПИРТОВОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ В УКРАЇНІ


Ринок спиртової галузі є достатньо привабливим з точки зору прибутковості, тому кожна з фірм-конкурентів прагне збільшити свою частку ринку та завойовувати іноземні ринки, що дозволяє ступінь завантаження їхніх виробничих потужностей. Активна позиція кожного виробника призводить до тенденцій посилення конкуренції в галузі.
Проблеми даної галузі вивчали відомі економісти: В.Г. Андрійчук, В.І. Бойко, П.П. Борщевський, П.І. Гайдуцький, М.Ю. Коденська, О.В. Крисальний, І.І. Лукінов, І.Р. Михасюк, В.Н. Нелеп, О.М. Онищенко, Г.М. Підлісецький, Д.К. Прейгер, П.Т. Саблук, В. Слюсар, В.М. Трегобчук, О.М. Шпичак та інші вчені.
Виробництво спирту зорієнтоване на сировину. Спирт використовують більш як у 150 галузях промисловості. Провідними його виробниками є Черкаська, Вінницька, Київська, Чернігівська, Житомирська області. В окремі роки Україна посідала 3 місце в світі (після Бразилії та Росії) за обсягами виробництва спирту.
У 2008 році відбулося зниження обсягів випуску етилового спирту на 12,1% проти 2007 року переважно через скорочення його експортних поставок. У 2009 році ця тенденція зберігалася, виробництво спирту скоротилося на 4,2% проти попереднього року [1, с.149].
У 2009 році за даними концерну "Укрспирт" виробництво спирту здійснювали 62 спиртові заводи. Потужності підприємств з виробництва етилового ректифікованого спирту становили 60,5 млн. дал на рік, у тому числі зернового – 35,6 млн. дал, мелясного – 24,8 млн. дал. Спиртовмісні рідини технічного призначення в потоці виробляли 6 підприємств загальною потужністю 4,5 млн. дал на рік. Виробництво біоетанолу підприємствами концерну "Укрспирт" не здійснювалося.
На сьогоднішній день 82 ліцензованих українських спиртозаводів спроможні переробити 900 тис. т зерна на рік і отримати 32 млн. дкл. зернового спирту. Їх річна потреба в буряковій мелясі - 1,1 млн. т, з якої виходить ще 30 млн. дкл. спирту.
У структурі реалізації спиртовими заводами етилового ректифікованого спирту найбільшу частку займають горілка та лікеро-горілчані вироби: у 2009 році від 81 до 94,5%. Зростання у ІІІ кварталі частки реалізації спирту для виробництва виноробної продукції до 15,3% має сезонний характер у зв’язку з виробництвом виноматеріалів [2, с.16].
Більше половини зробленого спирту відвантажувалося за кордон. Однак зараз потужності спиртозаводів не використовуються навіть на половину. Надлишок потужностей, на думку експертів, є однією з причин існування тіньового виробництва горілки.
За 9 місяців 2009 року консолідований прибуток підприємств держконцерну "Укрспирт" склав 19,9 млн. грн.
Відповідно, прибутки українських спиртових заводів за період 2009 р. склали 45,7 млн. грн., Збитки - 25,8 млн. грн. Із загальної кількості підприємств збитково спрацювало 31 підприємство.
У 2008 та 2009 роках започаткована у 2007 році тенденція щодо скорочення експортних поставок спирту посилилася: у 2008 році експортовано 5,3 млн. дал продукції (19% від обсягів виробництва), що на 42,5% менше, ніж у 2007 році, у 2009 році на експорт поставлено 4,76 млн. дал спирту (17,8% від обсягів виробництва), що на 9,9% менше експортних поставок у 2008 році [3].
За інформацією концерну „Укрспирт”, зменшення обсягів експорту спирту відбулося переважно через високу собівартість його виробництва, і, відповідно, недостатній рівень конкурентоспроможності за ціновим фактором на зовнішніх ринках. Також на обсягах експортних поставок вітчизняного спирту негативно позначаються затримки з поверненням ПДВ експортерам продукції.
Середня ціна одного декалітра етилового спирту, який відвантажувався на експорт підприємствами концерну "Укрспирт" у січні-серпні 2009 року, становила 6,96 дол. США, середня ціна етилового спирту на умовах FOB-Роттердам за даними Kingsman Biofuels report - 4,47 дол США за 1 дал. В країнах ЄС основним конкурентом України в сфері поставок спирту є Бразилія, де завдяки кліматичним особливостям врожай тростини збирають двічі на рік. Водночас слід зазначити, що попит на спирт з боку країн ЄС залежить від погодних умов, оскільки вони імпортують спирт переважно як сировину для виробництва миючих та незамерзаючих рідин [4, с.231].
Таким чином, можна виділити такі основні тенденції спиртової галузі за 2009 р., як:
- скорочення обсягів випуску етилового спирту;
- скорочення обсягів експорту етилового спирту;
- низький рівень використання потужностей вітчизняних спиртових заводів.
Отже, важливими проблемами при розвитку спиртової галузі в Україні залишаються проблеми збуту спирту, а також проблема фальсифікації на ринку, що змушують підприємства даної галузі гальмувати на шляху свого вдосконалення та розвитку.
Список використаних джерел:
1. Статистичний щорічник України за 2009 рік. К.: Техніка, 2009. - 598 с.
2. Українець А. Спиртова галузь на шляху до інноваційного розвитку / А. Українець, Л. Хомічак, П. Шиян, С. Олійничук // Харчова і переробна промисловість. - 2007. - № 12. - С. 16-19.
3. Держкомстат України, 1998-2010 - http://www.ukrstat.gov.ua/
4. Базилюк Я.Б. Конкурентоспроможність національної економіки. К.: Основи, - 2005. – с. 368.
 
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Пошук: