Субота, 30.11.2024, 14:25
Приветствую Вас Гість | Регистрация | Вход

Всеукраїнська студентська інтернет-конференція

Меню сайта
Форма входу
Друзі сайту
Статистика

Боднарюк Н., ПРОБЛЕМИ ВАЛЮТНО-КУРСОВОЇ СТАБІЛЬНОСТІ... - Форум

[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Боднарюк Н., ПРОБЛЕМИ ВАЛЮТНО-КУРСОВОЇ СТАБІЛЬНОСТІ...
conf-cvДата: Середа, 15.12.2010, 17:01 | Повідомлення # 1
Admin
Група: Адміністратори
Повідомлень: 1656
Нагороди: 5
Репутація: 8
Статус: Offline

Наталя Боднарюк


Наук. кер. - Москальов А.А.
Чернівецький торговельно – економічний інститут КНТЕУ
м. Чернівці


ПРОБЛЕМИ ВАЛЮТНО-КУРСОВОЇ СТАБІЛЬНОСТІ В УКРАЇНІ


Будь – яка сучасна економічна система стикається з проблемою управління валютним курсом. Його коливання спостерігаються не тільки в ринковій, а й в трансформаційній економіці.
Дана тема є актуальною, оскільки українська національна валюта є залежною від іноземної, тому проблема курсової стабільності є важливою для української економіки.
Мета даної роботи полягає у тому, щоб дослідити основні причини нестабільності валютного курсу, визначити основні напрямки політики НБУ для забезпечення стійкості національної валюти та проаналізувати динаміку зміни валютного курсу в Україні.
Коливання курсу іноземної валюти, причини цих коливань та методи його стабілізації є важливими проблемами, вирішення яких і є основним завданням даної статті.
Грунтовне вивчення проблеми валютного курсу розпочалося у 50 – 60 роках ХХ століття. Ця проблема була об’єктом вивчення таких відомих економістів як М.Фрідмен та Р. Манделла, І.Фішер та Дж.Кейнс.
Мілтон Фрідмен обстоював принципи самозабезпечення валютної рівноваги за рахунок вільної гри ринкових сил. Він стверджував, що втручання держави у валютне середовище може спричинити дестабілізацію валютних відносин, відплив національної валюти з усіма похідними економічними наслідками. Валютна рівновага може забезпечуватись за рахунок сталої довгострокової кредитно-грошової політики. [1]
Р.Манделл був прихильником нормативної теорії валютного курсу і дійшов висновку, що політика стосовно валютного курсу однієї країни може мати негативний вплив на економіку інших країн.
Фішер пропонував стабілізувати споживну вартість грошей шляхом маневрування золотим паритетом грошової одиниці, а Кейнс вважав, що золотий стандарт уже вичерпав свої можливості. Він пропонував знижувати курс національної валюти з метою впливу на ціни, експорт, виробництво та зайнятість у країні, для боротьби за зовнішні ринки. [2]
Україні потрібні реформи у валютній сфері. Встановлення правильної та продуктивної грошово – кредитної політики допоможе забезпечити сталість національної валюти, а зниження курсу національної валюти - збільшити показники експорту України. Це буде розвивати національну економіку. Тому, ідеї вчених – економістів потребують вивчення та, можливо, реалізації в нашій економіці.
На валютний курс впливає багато чинників, які спричиняють його коливання. Загалом, можна виділити чотири фактори, які визначають валютний курс:
- зовнішньоторговельний баланс країни-емітента валюти;
- дії грошової влади країни-емітента (у тому числі, нарощування випуску національної валюти);
- плани на майбутнє (інвестиційні проекти компаній і держав, що передбачають капітальні витрати в тій або іншій валюті, довгострокові контракти тощо);
- довіра до валюти (використання її для зберігання заощаджень, довгострокових позик і захисту від ризиків, пов’язаних зі зміною курсів валют). [3]
Існуючий курс євро та долара на українському ринку - це світова тенденція.
У Національного банку обережні прогнози. З початку жовтня, на внутрішньому ринку перевищення попиту іноземної валюти над пропозицією. Для нівелювання валютного дефіциту та залагодження курсової динаміки гривні Національний банк продавав долари США на міжбанківському валютному ринку, і паралельно провів інтервенцію з купівлі євро. З початку місяця курс гривні щодо долара знизився як на міжбанківському валютному ринку, так і на готівковому – на дві десяті відсотка. [4]
Також, на мою думку, до чинників, які впливають на курс валют можна віднести і психологічний, тобто паніку серед населення. Нажаль, національна валюта України на даний момент не має довіри у людей, оскільки її курс нестабільний та постійно змінюється. Лише останнім часом курс гривні відносно долара та більш стабілізувався. Тому, побоюючись девальвації гривні у населення зростає попит на іноземну валюту, яка є більш сталою та урівноваженою.
Хочеться зауважити, що коливання курсу валют не для віх є явищем негативним. Для деяких економічних суб’єктів він є вигідним і приносить немалий прибуток.
Так за даними НБУ у 2009 році за 8 місяців доходи банків від торгових операцій (купівля-продаж валюти і цінних паперів) склали 2,23 мільярдів гривень. З цієї суми вітчизняні фінансові установи заробили за два останні літні місяці: липень – 457 мільйонів гривень, серпень – 463 мільйони гривень. За два місяці населення придбало 4,6 млрд. доларів. У липні почався черговий виток девальвації гривні – за місяць долар подорожчав на міжбанку на 3,5% – до 8 гривень за долар. За даними НБУ, доходи банків за 8 місяців 2009 року порівняно з минулим роком зросли на 41,9% і склали 96,5 мільярдів гривень. Додатково збільшити свої доходи банки змогли за рахунок збільшення різниці між курсом купівлі та продажу валюти. [5]
Різке підвищення курсу валют відбулося у 2008 – 2009 році. Причиною цьому стала фінансово – економічна криза, яка завдала удару українській економіці. Станом на 1 листопада 2008 року 100 американських доларів коштували 578.8800 грн., а вже через 2 місяці 779.0000 грн.
На мою думку,проблему нестабільності валютного курсу потрібно вирішувати. Це можна зробити стабілізувавши українську національну грошову одиницю, зробити її стійкою. Щоб зменшити негативний вплив коливань потрібно слідкувати за кон’юктурою валюткого ринку та робити прогнози, що допоможуть бути підготовленим до різкої зміни курсу.
Отже, коливання курсу валют є дуже важливою проблемою. На його коливання впливає чимало факторів, які спричиняють девальвацію та ревальвацію національної валюти. Оскільки українська економіка є залежною від іноземної валюти, різка зміна курсу може призвести до негативних наслідків.
Список використаних джерел:
1. Історія економічних учень: Підручник / Л. Я. Корнійчук, Н. О. Татаренко, А. М. Поручник та ін.; За ред. Л. Я. Корнійчук, Н. О. Татаренко. — К.: КНЕУ, 1999. — 564 с. http://studentbooks.com.ua
2. О. М. Мозговий, Т. Є. Оболенська, Т. В. Мусієць: Навч. посіб. — К.: КНЕУ, 2005. — 557 с.Міжнародні фінансиhttp://buklib.net
3.http://www.ufin.com.ua/analit_mat/poradnyk/106.htm
4.http://ictv.ua/wasp/ua/facts/222/1128909/
5.http://toplutsk.com/biznews-news_2188.html
6.http://www.bank.gov.ua/kurs/last_kurs1.htm
 
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Пошук: