Халус Олеся
2 курс, д/ф
Спец.«Менеджмент організацій»
Наук. кер.- Коваленко Н. Ю.
ЧТЕІ КНТЕУ
м. Чернівці
БЕЗРОБІТТЯ МОЛОДІ В УКРАЇНІ
Проблеми, пов’язані з розвитком ринкової економічної системи в Україні, вимагають активного формування ринку праці і забезпечення високого рівня зайнятості економічно активної частини населення, а особливо молоді.
Вказана проблема становить інтерес багатьох науковців світу. Проте в Україні вона актуалізується в середньому раз на п’ять років. Це зумовлено необхідністю ухвалення державних програм щодо підтримки та сприяння розвитку цієї категорії населення.
Спостерігається така ситуація, що в умовах нестабільності молоді робітничі кадри можуть скорочуватись на підприємствах через брак відповідного досвіду, працівники фінансових установ – через зменшення обсягу операцій та зниження рівня доходу, менеджери середньої ланки – через оптимізацію організаційних структур суб’єктів господарювання, що пов’язане із уповільненням темпів ділової активності, працівники держапарату – через проголошення Президентом України скорочення чисельності держапарату, в тому числі по Секретаріату [2, с.51].
Безробіття призводить до негативних соціальних та економічних наслідків. Соціальні наслідки безробіття викликають напруження в суспільстві, оскільки незайняті є нестабільною категорією населення. Професійна дискваліфікація молоді у стані тривалого безробіття зменшує їх конкурентоспроможність, що є причиною ускладнень при подальшому працевлаштуванні, зниження якості робочої сили та продуктивності суспільного виробництва. Як наслідок, у безробітної молоді знижується мотивація до суспільно корисної праці.
Основними заходами, які повинні проводитися для зменшення безробіття серед молоді, мають бути агітаційна та просвітницька роботи. Для чого необхідно:
1) надалі розробляли проекти, орієнтовані на фінансування активних заходів сприяння зайнятості серед молоді;
2) проводити дослідження з метою визначення спеціальностей, професійних навиків та рівня кваліфікації, якими повинні володіти випускники ВНЗ;
3) включити до навчальних програм обов’язкове стажування студентів. Розробити механізм пропагування серед студентів та учнів роботи за сумісництвом у вільний від навчання час та організацію експериментальних підприємств у навчальних закладах;
4) розробляти та впроваджувати механізми фінансової та іншої підтримки підприємств, установ та організацій, які беруть участь у реалізації цієї програми;
5) проводити навчання з техніки пошуку роботи та розповсюдження матеріалів щодо проблем зайнятості, розширення інформаційного поля про стан на локальному ринку праці, потенційних роботодавців з метою створення умов для самовизначення особи;
6) проводити інформативні й навчальні семінари та тренінги щодо можливостей працевлаштування, активізації власних зусиль у вирішенні проблем зайнятості та підвищенні самооцінки;
7) організовувати зустрічі з роботодавцями та колишніми безробітними, які успішно знайшли роботу чи заснували власний бізнес. Забезпечити широке висвітлення позитивного досвіду засобами масової інформації.
1-го січня 2013 року набрав чинності Закон України «Про зайнятість населення». На думку міжнародних експертів, даний закон - одне з найсучасніших рішень в Європі. Новоприйнятий Закон передбачає запровадження ряду заходів, що сприяють працевлаштуванню населення і повинен сприяти вирішенню трьох основних проблем: по-перше, впровадити стимули для роботодавців, щоб їм було вигідно створювати робочі місця; по-друге, вирішити проблему працевлаштування молоді; по-третє, підтримати людей зрілого віку, яким складно конкурувати на ринку праці [1].
Можна зробити висновок, що проблема безробіття існує в Україні, проте вказана проблема на даний момент вирішується, це підтверджує новий закон та перелік заходів щодо покращення ситуації. Можливо вирішення проблеми займе деякий час, але мені здається, що прогрес пішов і країна на данному етапі зупинятися не буде.
Список використаних джерел:
1. Про зайнятість населення: Закон України від 5.07.2012р. [ Електронний ресурс]/. – Режим доступу:
http:zakon4.rada.gov.ua .
2. Богоявленська Ю.В. Адміністративно-правові механізми управління зайнятістю молоді в Україні в умовах фінансової кризи/ Богоявленська Ю. В. //Економіка та держава. – 2009.– № 3.–С.44-54.